NKsieg Nota księgowa

NKsieg Nota księgowa

0.0(0)
16 407
Wersja: 27.04.2021
Obowiązuje od 27.04.2021

Do czego stosuje się NKsieg

Zgodnie z zasadami prawidłowej księgowości, księgi podatkowe powinny być prowadzone w taki sposób, by zapisy odzwierciedlały faktycznie prowadzone czynności. Nota księgowa jest wyrazem uznania lub obciążenia określoną kwotą w związku ze zdarzeniem gospodarczym, którego nota dotyczy. Jej obraz w księgowości jednostki przybiera najczęściej zapis na kontach Ma i Wn kwoty wskazanej w nocie (zasada podwójnego zapisu).  Może stać się również podstawą dochodzenia roszczenia lub uznania określonego długu w stosunku do kontrahenta.

Przepisy nie wskazują szczególnych warunków co do elementów, jakie powinny się znaleźć na nocie księgowej. Spełnić więc powinna ogólne warunki dowodu księgowego. Dekretacja kwoty wskazanej w nocie księgowej zależy od konkretnego tytułu, jakiego nota dotyczy.

Nota księgowa często wystawiana jest zamiast faktury w przypadku, gdy dana transakcja nie wymaga jej wystawienia. Odpowiednio może stać się ona dowodem księgowym potwierdzającym poniesienie określonych kosztów i jako taki trafiającym do podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub do pełnej księgi u podatników prowadzących pełną rachunkowość.

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.