ZZ-1 (2)
ZZ-1 (2) (archiwalny) Zarządzenie zabezpieczenia
Do czego stosuje się ZZ-1 (2)
W sprawie prowadzenia postępowania zabezpieczającego przysługuje zobowiązanemu na podstawie art.33 w związku z art. 166b ustawy prawo wniesienia zarzutu do organu egzekucyjnego w terminie 7 dni.
Podstawą zarzutu może być tylko:
-
wykonanie lub umorzenie w całości albo części obowiązku, przedawnienie, wygaśnięcie albo nieistnienie obowiązku,
-
określenie zabezpieczanego obowiązku niezgodnie z treścią obowiązku wynikającego z orzeczenia,
-
błąd co do osoby zobowiązanego,
-
niedopuszczalność zabezpieczenia w trybie administracyjnym,
-
zastosowanie zbyt uciążliwego środka zabezpieczającego,
-
dokonanie zabezpieczenia przez niewłaściwy organ egzekucyjny,
-
treść zarządzenia zabezpieczenia niespełniająca wymogów określonych w art.165 ustawy.
Jednocześnie informuje się, że zgodnie z art.36 §3 w związku z art.166b ustawy zobowiązany, przeciwko któremu wszczęto postępowanie zabezpieczające, jest obowiązany do powiadomienia w ciągu 7 dni, organu egzekucyjnego o każdej zmianie miejsca swojego pobytu, trwającej dłużej niż jeden miesiąc. W razie zaniedbania tego powiadomienia, na zobowiązanego może być nałożona kara pieniężna (art.168d §3 ustawy).
Zabezpieczenie należności pieniężnych może być dokonane przez:
- zajęcie pieniędzy, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunków bankowych, innych wierzytelności i praw majątkowych lub ruchomości,
- obciążenie nieruchomości zobowiązanego hipoteką przymusową, w tym złożenie dokumentów do zbioru dokumentów w przypadku nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej,
- obciążenie statku morskiego zastawem wpisanym do rejestru okrętowego,
- ustanowienie zakazu zbywania i obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej albo której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu,
- ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domku jednorodzinnego w spółdzielni mieszkalnej.
Wzór zarządzenia zabezpieczenia może być stosowany nie dłużej niż do 21 listopada 2014 r.
Podstawa prawna
Art.154 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 299, poz. 1954 z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą"
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
ZZ-1 (2)
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.