WozP-ZP Wniosek o odroczenie zapłaty podatku/zaległości podatkowej

WozP-ZP Wniosek o odroczenie zapłaty podatku/zaległości podatkowej

0.0(0)
354
Wersja: 03.11.2015

Do czego stosuje się WozP-ZP

Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

  • odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
  • odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, z tytułu niezłożenia deklaracji podatkowej, 
  • umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.

Wniosek o odroczenie podatku dochodowego powinien zawierać elementy formalne oraz odpowiednio skonstruowane uzasadnienie. Podatnik powinien wskazać jakiego okresu dotyczy odroczenie, o jaką kwotę odroczenia chodzi oraz do kiedy wnioskuje o dokonanie odroczenia. 

W uzasadnieniu podatnik musi powołać się na fakty, które powodują, że nie jest w stanie zapłacić podatku dochodowego w standardowym terminie. Mogą to być zarówno okoliczności osobiste (choroba, brak środków do życia), jak również sytuacje motywowane interesem społecznym (konieczność utrzymania członków rodziny, brak możliwości prowadzenia dalej przedsiębiorstwa). 

Z tytułu odroczenia podatku podatnik musi liczyć się z tzw. opłatą prolongacyjną, której wysokość wynosi 50% wartości standardowych odsetek za zwłokę.  Brak spłaty odroczonej kwoty podatku w terminie powoduje, że w miejsce opłaty prolongacyjnej podatnik zapłacić musi odsetki podatkowe w standardowej wysokości.

Podstawa prawna

Art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.