WoRSNS Wniosek o rozpatrzenie sprawy pod nową sygnaturą

WoRSNS Wniosek o rozpatrzenie sprawy pod nową sygnaturą

0.0(0)
693
Wersja: 30.07.2015

Do czego stosuje się WoRSNS

Wniosek o rozpatrzenie sprawy pod nową sygnaturą wynika z zasady ekonomiki procesowej oraz braku sensu podwójnego przesyłania pozwu w tej samej sprawie, która ze względu na błędy proceduralne wnoszącego nie może uzyskać dalszego biegu. 

W razie, gdy pomimo wezwania pismo nie zostało w określonym terminie opłacone, poprawione lub uzupełnione i nie może otrzymać biegu tylko co do niektórych żądań, przewodniczący wydziału nadaje bieg pismu w części, co do której nie zachodzą przeszkody formalne. Zwrotu pozostałej części pisma dokonuje się przez doręczenie stronie odpisu zarządzenia o jego zwrocie.

Sytuacja, w której ma miejsce wniosek o rozpatrzenie sprawy pod nową sygnaturą ma miejsce w przypadku, gdy przewodniczący sądu stwierdził prawomocność zarządzenia o zwrocie pozwu, który znajduje się w aktach sprawy. Na wniosek strony, może on traktować wniesiony pierwotnie pozew pozostawiony bez rozpatrzenia jako nowy bez obowiązku ponownego przesyłania go sądowi. Wówczas przewodniczący zakreśla numer sprawy i ponowne rejestruje sprawę pod nowym numerem z datą wpływu zgodnie z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy pod nową sygnaturą.

We wniosku nie ma podstawy do zmian w samym pozwie lub jakichkolwiek modyfikacji zakresu roszczeń. Chodzi w nim wyłącznie o rozpoznanie tego samego pisma, które zostało złożone pierwotnie.  Jakiekolwiek modyfikacje, dokonywane czy to z woli strony czy też niezależnie od niej wymagają składania osobnych pism procesowych.

Podstawa prawna

Art. 109 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2007 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz. U. 2014, po. 259)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.