WoPT Wniosek o przedłużenie terminu

Druk WoPT Wniosek o przedłużenie terminu

2.1(7)
1663
Wersja: 30.12.2013

Do czego stosuje się WoPT

Wniosek o przedłużenie terminów dotyczyć może przede wszystkim terminów instrukcyjnych, czyli takich, których maksymalnego terminu nie przewidują przepisy prawa, lecz których dokonanie wynika z czynności urzędu lub sądu. Przedłużenie takich terminów leży w zakresie decyzji organu, który wskazał pierwotny termin.

W przypadku terminów proceduralnych lub materialnoprawnych, czyli wynikających bezpośrednio z przepisów prawa, nie ma możliwości występowania o przedłużenie terminu.

W przypadku terminów proceduralnych, czyli wynikających z toczącego się postępowania, możliwy jest wniosek o przywrócenie terminu. W takim przypadku konieczne jest wystąpienie do organu ze wskazaniem przyczyny niedopełnienia terminu, wynikającej bez winy osoby wnioskującej, łącznie z którym dopełnić należy czynności, której nie dokonano w terminie właściwym.

Terminów materialnoprawnych, zatem takich, których istnienie nie stanowi elementu procesu przed organami i sądami, nie można przywracać. Przekroczenie takiego terminu powoduje, że osoba popada w zwłokę i musi liczyć się z negatywnymi konsekwencjami swojego działania. Czasami możliwe jest jednak uniknięcie niektórych negatywnych konsekwencji swoich działań, np. poprzez złożenie pisma z wnioskiem o niepodleganie karze. Wniosek taki złożyć należy niezwłocznie dopełniając jednocześnie czynności, która nie została dopełniona w terminie. Wniosek taki należy złożyć przed terminem, w którym organ może mieć już uzasadnione informacje o osobie popełniającej przestępstwo. Przy czym niezwłocznie należy również dopełnić czynności, której wniosek dotyczy (np. złożyć deklarację, druk, złożyć pismo). Wniosek ogranicza wyłącznie odpowiedzialność karną, nie ogranicza jednak odpowiedzialności odsetkowej, jeżeli w danym przypadku taka odpowiedzialność ma miejsce.

Podstawa prawna

Art. 167 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964, nr 43, poz. 296 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.