UZPBS
UZPBS Uchwała Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sprawie przyjęcia bilansu spółki
Do czego stosuje się UZPBS
Uchwały wspólników wymagają rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności spółki, sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy oraz udzielenia absolutorium członkom organów spółki z wykonania przez nich obowiązków.
Przygotowanie sprawozdania finansowego wymaga zgodnego działania zarządu, który odpowiedzialny jest za kwestię prawidłowości danych wskazanych w sprawozdaniu.
Sprawozdanie finansowe składa się z:
- bilansu,
- rachunku zysków i strat,
- informacji dodatkowej obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia, a w określonych przypadkach również z
- rachunku przepływów pieniężnych oraz
- informacji o zmianach w kapitale własnym (lub aktywach netto).
W praktyce, sporządzającym sprawozdanie finansowe będzie oczywiście księgowy zatrudniony na podstawie zlecenia bądź umowy o pracę lub zewnętrzna firma księgowa, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Mimo tego, kierownik jednostki - zarząd ponosi odpowiedzialność za sporządzenie sprawozdania. Oznacza to, że błędy w sprawozdaniu obciążają odpowiedzialnością członków zarządu, a nie firmę lub księgowego, którzy ponoszą wyłącznie odpowiedzialność wtórną, odszkodowawczą.
Uchwała zarządu ma zatem charakter zatwierdzenia bilansu przedstawionego przez osobę przygotowującą go w przedsiębiorstwie.
Po przyjęciu całego sprawozdania zostaje ono przedstawione organowi stanowiącemu w celu zatwierdzenia, a w części jednostek poddane wcześniej badaniu przez biegłego rewidenta. Celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie przez biegłego rewidenta pisemnej opinii wraz z raportem o tym, czy sprawozdanie finansowe jest zgodne z zastosowanymi zasadami (polityką) rachunkowościoraz czy rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową, jak też wynik finansowy badanej jednostki.
Podstawa prawna
Art. 208 par. 6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2013, poz. 1030)
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
UZPBS
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.