RegW Regulamin wynagradzania

Druk RegW Regulamin wynagradzania

5.0(1)
1700
Wersja: 24.08.2015

Do czego stosuje się RegW

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania.

Regulamin wynagradzania ustala pracodawca. Jeżeli u danego pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca uzgadnia z nią regulamin wynagradzania. Jeżeli natomiast nie ma tej organizacji pracodawca może ustalić regulamin samodzielnie, nie dokonuje tego w porozumieniu z pracownikami.

W regulaminie wynagradzania, pracodawca poza standardowymi warunkami dotyczącymi zasad oraz wysokości wypłat, może ustalić także inne świadczenia związane z pracą i zasady ich przyznawania. Regulamin wynagradzania obowiązuje do czasu objęcia pracowników zakładowym układem zbiorowym pracy lub ponadzakładowym układem zbiorowym pracy ustalającym warunki wynagradzania za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą w zakresie i w sposób umożliwiający określanie, na jego podstawie, indywidualnych warunków umów o pracę. 

Korzystniejsze postanowienia regulaminu, z dniem jego wejścia w życie, zastępują z mocy prawa wynikające z dotychczasowych przepisów prawa pracy warunki umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Postanowienia regulaminu mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Przy wypowiedzeniu dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy nie mają zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiadania warunków takiej umowy lub aktu. 

Regulaminu wynagradzania nie ustala się dla:

  1. członków korpusu służby cywilnej;

  2. pracowników urzędów państwowych zatrudnionych na podstawie mianowania i powołania;

  3. pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, mianowania i powołania w: 

a) urzędach marszałkowskich, 

b) starostwach powiatowych, 

c) urzędach gminy, 

d) biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego, 

e) biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego; 

  1. sędziów i prokuratorów.

Regulamin wynagradzania nie może też określać warunków wynagradzania pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz osób zarządzających zakładem pracy na innej podstawie niż stosunek pracy.

Regulamin wynagradzania wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Pracodawca jest obowiązany:

  1. zawiadomić pracowników o wejściu regulaminu wynagradzania w życie, o zmianach dotyczących regulaminu oraz o wypowiedzeniu i rozwiązaniu regulaminu;

  2. dostarczyć zakładowej organizacji związkowej niezbędną liczbę egzemplarzy regulaminu;

  3. na żądanie pracownika udostępnić do wglądu tekst regulaminu i wyjaśnić jego treść.

Całkowity koszt zatrudnienia, kwotę na rękę dla umowy o pracę, zlecenie i dzieło wyliczysz wygodnie w Kalkulatorze wynagrodzeń / płac na e-pity.pl

Podstawa prawna

Art. 77(2) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (Dz.U. Nr 24, poz. 141)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.