RUPWR Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem - informacja o redukcji etatów

RUPWR Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem - informacja o redukcji etatów

5.0(1)
3545
Wersja: 21.10.2014
Obowiązuje od 23.12.1997

Do czego stosuje się RUPWR

Redukcja etatu może stać się jedną z przyczyn rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Inaczej przedstawia się procedura rozwiązania umowy w przypadku zwolnień grupowych, inaczej w przypadku decyzji o redukcji pojedynczego stanowiska pracy w danym zakładzie pracy.

W przypadku zwolnień grupowych pracodawca może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika trwającego co najmniej 3 miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

W przypadku redukcji etatu poza zwolnieniem grupowym odprawa nie przysługuje, chyba że co innego wynika z umowy z pracownikiem lub z warunków zakładowego lub ponadzakładowego prawa pracy.

Wypowiedzenie przysługuje w przypadku umów zawieranych na czas nieokreślony, próbny lub określony trwający dłużej niż 6 miesięcy, gdy strony przewidzą w umowie wypowiedzenie.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wymiar zwolnienia wynosi:

  • 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
  • 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia,

Pracodawca wręczając wypowiedzenie powinien jako przyczynę podać właśnie redukcję etatów. O ile etat nie zostanie zredukowany w praktyce – czyli po zwolnieniu zostanie przeniesiony pracownik lub zatrudniony inny na to samo stanowisko, pracownik ma prawo dochodzić odszkodowania lub żądać przywrócenia do pracy.

Podstawa prawna

Art. 32 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.