RGPR Rozliczenie głównych pozycji różniących podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od wyniku finansowego (zysku, straty) brutto

Druk RGPR Rozliczenie głównych pozycji różniących podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od wyniku finansowego (zysku, straty) brutto

0(0)
2337
Wersja: 14.05.2014

Do czego stosuje się RGPR

Elementem dodatkowych informacji i wyjaśnień bilansu jednostki sprawozdania finansowego powinno być zestawienie głównych różnic pomiędzy wynikiem podatkowym a rachunkowym uzyskanym przez podmiot w danym okresie sprawozdawczym. Rozliczenie wynika z odmiennego traktowania przychodów i kosztów według prawa bilansowego i podatkowego.
Różnice dzielić można na trwałe (niektóre koszty i przychody występują w prawie bilansowym a nie występują w podatkowym i odwrotnie) i okresowe (inny moment ujęcia przychodu i kosztu według prawa podatkowego i bilansowego).
Obliczenia powyższych różnic dokonać należy według następującej zasady:
Wynik rachunkowy brutto (WF) - różnice dodatnie  + różnice ujemne = wynik podatkowy (Dochód) - dochody wolne od podatku  - odliczenia od dochodu + kwoty zwiększające dochód = Podstawa opodatkowania.
Zestawienie powyższej kalkulacji powinno wystąpić w informacji dodatkowej w pozycji „Dodatkowe informacje i objaśnienia”. Nie jest określone, jak precyzyjne powinno być ujęcie różnic, należy posłużyć się głównymi pozycjami z ewentualnym określeniem elementów w sposób znaczący wpływających na wartość wykazywanych odmiennych wartości podatkowych i rachunkowych.
Brak różnic między stanem bilansowym i podatkowym powoduje, że w dodatkowych informacjach i objaśnieniach należy posłużyć się informacją i wskazać, że różnice nie występują.

Podstawa prawna

Załącznik nr 1 do ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. 2013, poz. 330 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.