PsPP
PsPP Porozumienie stron między pracownikiem i pracodawcą
Do czego stosuje się PsPP
Stosunki pomiędzy pracodawcą a pracownikiem mogą ze względu na różnego rodzaju zdarzenia powodować mogą konflikty i w efekcie prowadzić do rozwiązania umowy o pracę. Często zarówno pracownik jak i pracodawca nie chcą wówczas, by obowiązywał ich przyjęty w umowie o pracę okres wypowiedzenia, lecz dążą do zakończenia stosunku pracy jak najszybciej na zasadzie porozumienia.
Porozumienie między pracownikiem i pracodawcą zawierane jest również często, gdy pracownik nie jest zainteresowany kontynuacją pracy w danym zakładzie pracy, np. ze względu na znalezienie lepszej pracy, zmianę miejsca zamieszkania itd.
Porozumienie powinno regulować wszelkie kwestie, które zawarte są w umowie o prace, a które wystąpić mogą w przewidywanym umową okresie wypowiedzenia lub po rozwiązaniu stosunku pracy.
Warunki porozumienia zawsze pozostają indywidualną sprawą uzgadnianą między pracownikiem i pracodawcą. Skoro dochodzi do polubownego rozwiązania stosunku pracy, nie ma obowiązku zachowywać okresu wypowiedzenia, przedstawiać oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę czy też np. nowych warunków zatrudnienia na podstawie wypowiedzenia zmieniającego. Pracownik nie może się jednak zrzec na rzecz pracodawcy lub osoby trzeciej prawa do wynagrodzenia, przysługującego mu ekwiwalentu czy też innych pozapłacowych elementów wynagrodzenia. To samo tyczy się świadczeń przysługujących mu w związku z zachowaniem zakazu konkurencji czy tajemnicy przedsiębiorstwa.
Podstawa prawna
Art. 353 (1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93)
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
PsPP
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.