PoWy
PoWy Postanowienia powypadkowe
Do czego stosuje się PoWy
Uczestnicy kolizji mają prawo wskazać na piśmie wszystkie elementy i istotne warunki czy przyczyny zdarzenia. Postanowienia powinny zawierać w szczególności oświadczenia o szkodach po stronie poszkodowanego oraz oświadczenie ze strony sprawcy, że był winny zdarzenia i że ponosi odpowiedzialność za naruszenie przepisów ruchu drogowego oraz że wypadek wystąpił z jego przyczyny.
Ważnym elementem jest wskazanie daty zdarzenia oraz okoliczności pogodowych. Warto również dołączyć do postanowienia zdjęcia wykonane przez strony z kolizji przy czym należy wymienić w treści postanowienia, że strony dołączają określoną ilość zdjęć i dopiero potem potraktować je jako załącznik.
Nie można zapomnieć o podaniu danych obu stron kolizji, w tym informacji o dokumencie, który stanowi podstawę do wpisania danych.
Postanowienie powypadkowe koniecznie musi zostać podpisane. W przeciwnym wypadku stronie poszkodowanej ciężko może być udowodnić swoje racje i dochodzić ubezpieczenia.
Nie ma obowiązku by postanowienia powypadkowe spisywać na druku przekazany, przez zakład ubezpieczeń sprawcy, choć jest to działanie prawidłowe.
W przypadku, gdyby okazało się, że sprawca nie posiada ważnego ubezpieczenia OC w interesie poszkodowanego jest wezwanie policji. Jej wezwanie może okazać się przydatne również w przypadku legitymowania się ważnym ubezpieczeniem OC, gdyż policja ze zdarzenia samodzielnie musi również spisać protokół, który w razie wątpliwości stanowić może dodatkowy środek dowodowy w sprawie.
Podstawa prawna
Art. 23 z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2013, poz. 392).
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
PoWy
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.