PoWUB Postanowienie o wezwaniu do usunięcia braków w odwołaniu

Druk PoWUB Postanowienie o wezwaniu do usunięcia braków w odwołaniu

0(0)
238
Wersja: 09.06.2015

Do czego stosuje się PoWUB

Braki formalne wniesionego pisma tak samo w postępowaniu w pierwszej instancji, jak i w czasie odwołania od wcześniejszej decyzji, należy wyeliminować działaniem wnoszącego. Jeżeli wnoszący odwołanie nie wyeliminuje ich z własnej inicjatywy, organ powinien wezwać do ich usunięcia.

Co do zasady usuwane błędy posiadają wzruszalny charakter w związku z czym jeżeli podanie nie spełnia wymogów określonych przepisami prawa, organ podatkowy wzywa wnoszącego odwołanie do usunięcia braków w terminie 7 dni, z pouczeniem, że niewypełnienie tego warunku spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia. Zasada ta dotyczy nie tylko błędów w samym piśmie, ale również przypadku, gdy strona nie wniosła opłat, które zgodnie z odrębnymi przepisami powinny zostać uiszczone z góry. Również w takim przypadku organ podatkowy wzywa wnoszącego podanie do usunięcia braków w terminie 7 dni, z pouczeniem, że niewypełnienie tego warunku spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia.

Uzupełnienie braków powoduje, że skutki wniesienia odwołania biegną od dnia jego przekazania (np. dochowany zostaje termin dla skutecznego wniesienia odwołania). Niedopełnienie terminu 7 dni na uzupełnienie podania bez winy odwołującego może być podstawą do złożenia wniosku o jego przywrócenie. Jednocześnie z wniesieniem podania należy dopełnić czynności, dla której był określony termin.

Na postanowienie o wezwaniu do usunięcia braków formalnych nie przysługuje zażalenie. Natomiast pozostawienie po upływie terminu odwołania bez rozpatrzenia może zostać zaskarżone przez skarżącego.

Podstawa prawna

Art. 169 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2015, poz. 613).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.