OoUS Odstąpienie od umowy kupna - sprzedaży

Druk OoUS Odstąpienie od umowy kupna - sprzedaży

3.0(2)
1026
Wersja: 14.10.2014

Do czego stosuje się OoUS

W przypadku umów sprzedaży istnieją dwie zasady odstępowania od umowy - w ramach prawa wskazanego w umowie oraz w ramach zasad rękojmi za wady sprzedanego towaru.

Pierwsza z tych zasad wskazuje, że możliwe jest zastrzeżenie, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. W razie wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą (skuteczność ex tunc). To, co strony już świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie. Do odstąpienia niezbędne jest oświadczenie przekazane drugiej stronie.  W przeciwnym wypadku odstąpienie nie wystąpi. Przyjęcie przez sąd, że strony zastrzegły prawo odstąpienia od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne), musi wynikać z postanowień umowy.

Nie można zastrzec umownego prawa odstąpienia w stosunkach ciągłych o oznaczonym czasie trwania (np. umowa najmu zawarta na czas oznaczony), chyba że wykonanie tego prawa zostałoby uzależnione od oznaczonych w umowie okoliczności. Nie wolno także wprowadzić prawa odstąpienia do umowy rozporządzającej własnością nieruchomości. Można natomiast ustanowić to prawo w umowie zobowiązującej lub zobowiązująco-rozporządzającej prawem własności nieruchomości. Strony mogą także zastrzec prawo odstąpienia w umowach kreujących stosunki ciągłe o nieoznaczonym czasie trwania (np. dzierżawa na czas nieokreślony), jednak wówczas odstąpienie od umowy będzie miało skutek ex nunc, czyli od chwili złożenia oświadczenia lub od chwili, na którą uznaje się oświadczenie o odstąpieniu za skuteczne.

W przypadku rękojmi sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).

Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.

Podstawa prawna

Art. 492, art. 560 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. 2014, poz. 121).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.