OoPW Oświadczenie o przyjęciu wypowiedzenia

OoPW Oświadczenie o przyjęciu wypowiedzenia

0.0(0)
922
Wersja: 23.12.2013

Do czego stosuje się OoPW

Podpisanie oświadczenia o przyjęciu wypowiedzenia ma na celu przede wszystkim wskazać termin, w którym wypowiedzenie zostało przekazane. Od tego terminu rozpoczynają swój bieg terminy wypowiedzenia umowy oraz złożenie powództwa do sądu. Po odebraniu wypowiedzenia nie ma również możliwości korzystania z ochrony związanej z późniejszym przejściem na urlop macierzyński, wypoczynkowy czy chorobowy czy ochrony przedemerytalnej.

Przyjęcie wypowiedzenia nie oznacza, że pracownik nie może domagać się uznania, że zostało ono przekazane w sposób niewłaściwy. Przysługuje mu uprawnienie wystąpienia do sądu z powództwem o przywrócenie do pracy, uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o odszkodowanie.

Przyjęcie wypowiedzenia, w którym stwierdzony jest krótszy niż umowny lub ustawowy okres wypowiedzenia nie oznacza zgody na skrócenie tego okresu, chyba że z czynności stron wynika obopólna chęć skrócenia tego okresu (porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy).

Wypowiedzenie stanowi jedną z alternatyw rozwiązania stosunku pracy. Przyjęcie wypowiedzenia oznacza rozpoczęcie biegu okresu, w którym pracownik nadal wykonuje stosunek pracy przez okres ochronny (okres wypowiedzenia). W praktyce stosowanym często bywa wypowiedzenie stosunku pracy bez konieczności świadczenia pracy, czyli ograniczenie obowiązków pracownika w zakresie świadczenia na rzecz pracodawcy. Stanowi to dodatkowo ochronę mienia pracodawcy, który zdając sobie sprawę z możliwych działań niepożądanych zwalnianego pracownika, woli ograniczyć jego obowiązki niż narazić własne mienie na ewentualne ryzyko zniszczenia.

Podstawa prawna

Art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (Dz. U. 1998, nr 21, poz. 94 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.