OopdG
OopdG Oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej
Do czego stosuje się OopdG
Strona może być zobowiązana do przedkładania innemu podmiotowi stosunku prawnego oświadczeń co do charakteru oraz przedmiotu prowadzonej działalności.
Oświadczenia takie mogą mieć szczególnie istotny wymiar w przypadku podatku VAT, w zakresie nie tylko prowadzenia działalności, ale również rejestracji jako podatnik czynny lub korzystający ze zwolnienia ze względu na niewielki obrót.
Oświadczenie może być również istotne w zakresie spraw kadrowych, w przypadku których pracodawca nie może pobierać 1/12 kwoty wolnej od podatku od zaliczek na podatek od wynagrodzenia pracownika prowadzącego działalność gospodarczą.
Ponadto szereg przepisów wymaga składania tego typu oświadczeń przez pracowników administracji publicznej. Pracownik samorządowy w tym zatrudniony na kierowniczym stanowisku urzędniczym, jest obowiązany złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej. Oświadczenie zawierać powinno również charakter prowadzonej działalności.
Oświadczenie niezbędne jest również w trakcie ustalania prawidłowej wysokości pobieranych składek na ubezpieczenie społeczne przez zatrudniającego. W przypadku zbiegu podstaw ubezpieczenia, występuje możliwość, by pracownik, zleceniobiorca itp. nie płacił składek ubezpieczeniowych od kilku tytułów zatrudnienia.
Dodatkowo, podobne oświadczenie o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka jest elementem oświadczeń majątkowych osób publicznych.
Oświadczenia mają moc prawną, stąd też osoba składająca fałszywe oświadczenie podlega odpowiedzialności karnej z tego tytułu.
Oświadczenie składane powinno być na dzień jego podpisania, chyba że inna zasada wynika bezpośrednio z treści składanego oświadczenia.
Podstawa prawna
- Art. 31 ust. 1 i 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1458 ze zm.), - Art. 233 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny (Dz. U. 1997, nr 88 poz. 553 ze zm.).
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
OopdG
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.