OC-OFE Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych

Wersja: 06.02.2014 | Pobrań: 3052 | Obowiązuje od: 2014-02-01 5 5 | Głosów: 6
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)

Opis: OC-OFE Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych

Od 1 czerwca 2014 r. zmianie ulegają zasady odprowadzania składek emerytalnych w ramach oszczędności gromadzonych w II filarze. Zmiana przepisów sprawi, że osoby, których środki na przyszłą emeryturę przekazywane były do otwartych funduszy emerytalnych, domyślnie przestaną przekazywać te kwoty do OFE i od czerwca 2014 r. będą je oddawać do ZUS.

Istnieje jednak możliwość, by kontynuować odkładanie środków w OFE pod warunkiem jednak, że w terminie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. złożona będzie deklaracja – oświadczenie ubezpieczonego o tym, że nie chce przekazywać środków do ZUS, lecz do OFE.

Oświadczenia w tej sprawie można będzie składać osobiście w oddziale zakładu ubezpieczeń, pocztą lub przez internet. Ta ostatnia forma zarezerwowana będzie dla osób posiadających profil zaufany w systemie ePUAP.
 
Obecnie podział składki emerytalnej (19,52% podstawy) wygląda następująco:

•    12,22 % trafia do ZUS (konto emerytalne)
•    4,5% subkonto w ZUS (dziedziczne),
•    2,8% trafia do OFE (II filar).

W przypadku, gdy ubezpieczony nie złoży oświadczenia, całość – 19,52% podstawy naliczenia składek, trafi do ZUS. Decyzja o odprowadzaniu środków jedynie do ZUS nie wymaga to złożenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przez członka otwartego funduszu emerytalnego oświadczenia w tej sprawie. W przypadku podjęcia przez członka otwartego funduszu emerytalnego decyzji o dalszym przekazywaniu składki, o której mowa w art. 22 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do otwartego funduszu emerytalnego, począwszy od składki opłaconej za lipiec 2014 r., należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oświadczenie według ustalonego wzoru.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2014 r. w sprawie określenia wzoru oświadczenia członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych (Dz.U. 2014 poz. 140).

Cechy formularza:

Grupa formularzy:

Nota prawna:

Nota prawna

Format XML dla programistów:

Zobacz format pliku XML dla programistów D R

Komentarze użytkowników:

fillup.pl http://fillup.pl/epcms/img/1/fillup-logotype.png fillUp to przyjazny program do formularzy, w którym znajdziesz >2000 druków. Szybko i łatwo uzupełnij dowolny druk, wzór, deklarację lub formularz!

Dodaj Twój komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.