Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: ILP (2024) Indywidualna lista płac (umowa o pracę)
KW-UP (archiwalny) (od IV 2015) Kalkulator wynagrodzenia - umowa o pracę

KW-UP (archiwalny) (od IV 2015) Kalkulator wynagrodzenia - umowa o pracę

0.0(0)
1611
Wersja: 01.04.2015
Obowiązywał od 01.04.2015 do 31.12.2018

Do czego stosuje się KW-UP

Rozliczenie umowy o pracę zmusza co do zasady płatnika do wyliczenia składających się na kwotę brutto:

  • składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) oraz zdrowotne;
  • zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Płatnik powinien uwzględnić, czy pracownik ustalił 18% zaliczkę na podatek, czy chciałby rozliczenia według zaliczki wyższej 32% (choć zdarza się to rzadko). Dodatkowo na wysokość zaliczki na podatek wpływać będzie również oświadczenia pracownika co do rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W przypadku takim dojść może do uwzględniania dodatkowo 1/12 kwoty wolnej od podatku i pomniejszania wysokości zaliczki o tę wartość lub też  stosowania pierwszego progu 18% podatku, do całości wynagrodzenia pracownika, niezależnie od faktycznej wysokości zarobków.
Płatnik, przy obliczaniu wynagrodzenia netto, ustalić musi również, jakie koszty uzyskania znajdują zastosowanie dla pracownika, w szczególności, czy pracownikowi przysługują koszty zryczałtowane, zryczałtowane podwyższone ze względu na dojazd z innej miejscowości, niż miejscowość, w której znajduje się zakład pracy, czy pracownik uzyskuje dodatek za rozłąkę czy też nie. Odpowiednio powinien sprawdzić prawo do kosztów autorskich.
Pracownik może również korzystać z obniżenia zaliczki na podatek o 1/12 kwoty wolnej od podatku zmniejszającej zaliczkę (46,33 zł).
Wynagrodzenie może być również pomniejszane o zobowiązania pracownika, np. alimenty lub inne kwoty podlegające egzekucji.
Dopiero uwzględnienie tych wszystkich wartości pozwala ustalić ostateczną wysokość wynagrodzenia pracownika – kwoty netto podlegającej wypłacie.
Po wyliczeniu wynagrodzenia pracodawca dokonując wypłaty powinien posiadać dokumentację wypłaty, tzn. dowód przelewu bankowego lub poświadczony odbiór gotówki w kasie.

Całkowity koszt zatrudnienia, kwotę na rękę dla umowy o pracę, zlecenie i dzieło wyliczysz wygodnie w Kalkulatorze wynagrodzeń / płac na e-pity.pl

Podstawa prawna

Art. 12, art. 22 ust 2, 9, Art. 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, poz. 361). Załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. 2015, poz. 379).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.