ZZWN
ZZWN (archiwalny) Zawiadomienie o zmianie właściwości Naczelnika Urzędu Skarbowego
Do czego stosuje się ZZWN
Zawiadomienie o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego wypełnia podatnik, który ma obowiązek rozliczania się w wyznaczonych US. Są to np. osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, które:
- w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przygód netto w wysokości co najmniej 5 mln euro ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług,
- zarządzają podmiotami zagranicznymi,
- są zarządzane przez nierezydentów.
Osoby, które spełniają ww. warunki mają obowiązek złożyć zawiadomienie do dnia 15 października roku poprzedzającego zmianę. Jeśli zmiana następuje między 15.10-31.12 obowiązuje 7-dniowy termin złożenia zawiadomienia. W przepisach ustawy o urzędach i izbach skarbowych nie widnieje informacja o karze za niedopełnienie obowiązku, jednak nie można go zlekceważyć. Nieprzekazanie informacji może skutkować odpowiedzialnością karną skarbową. Sankcji można uniknąć, składając wraz z zawiadomieniem tzw. czynny żal, uzasadniając w nim przyczynę niezłożenia deklaracji.
Zawiadomienie powinny także złożyć osoby, które przestały podlegać właściwościom dużego urzędu skarbowego, czyli w sytuacji, gdy w ciągu kolejnych 2 lat podatkowych nie należeli do grupy podatników wymienionych wyżej. Są zobowiązani złożyć zaświadczenie w terminie do 15 października roku poprzedzającego zmianę.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23.09.2003 r. w sprawie wzoru zawiadomienia o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego art. 5 ust. 9b, art. 5a ustawy z 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 858 art. 82-86 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 142, poz. 961 art. 16 i 80 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 151, poz. 1013
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
ZZWN
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.