Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: ZUS USS Wniosek o transfer/wypłatę środków z subkonta osoby ubezpieczonej na rzecz uprawnionego/spadkodawcy/osoby małoletniej/współmałżonka - z wysyłką do PUE ZUS
ZUS-US-WSZ-01 (archiwalny) Wskazanie/zmiana osób uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie ubezpieczonego

ZUS-US-WSZ-01 (archiwalny) Wskazanie/zmiana osób uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie ubezpieczonego

0.0(0)
932
Wersja: 16.06.2014
Obowiązywał od 16.06.2014 do 31.03.2017

Do czego stosuje się ZUS-US-WSZ-01

Zgodnie z art. 40e ust. 1 i 11a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1442 ze zm.) zwaloryzowane kwoty składek, środków i odsetek za zwłokę, zewidencjonowane na subkoncie, podlegają podziałowi w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo w przypadku śmierci osoby, dla której Zakład prowadzi subkonto, na zasadach określonych w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, dotyczących podziału środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo śmierci.
W przypadku osób niebędących członkami otwartego funduszu emerytalnego podziału dokonuje Zakład, stosując odpowiednio przepisy art. 82, art. 83, art. 126129a, art. 131 i art. 132 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U z 2013 r., poz. 989 ze zm.).

Ubezpieczony niebędący członkiem OFE może wskazać imiennie jedną lub więcej osób uprawnionych, na których rzecz ma nastąpić, po jego śmierci, wypłata środków niewykorzystanych zgodnie z art. 131 (tj. środków zewidencjonowanych na subkoncie małżonka zmarłego, w zakresie w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej). Podstawa prawna: art. 82 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Uwaga! Należy pamiętać, że suma oznaczonych procentowo udziałów wszystkich osób uprawnionych do wypłaty z subkonta powinna być równa 100%.

Jeżeli ubezpieczony wskazał kilka osób uprawnionych do otrzymania środków po jego śmierci, a nie oznaczył ich udziału w tych środkach, uważa się, że udziały tych osób są równe.

Ubezpieczony może w każdym czasie zmienić poprzednie wskazanie, wskazując inne osoby fi zyczne uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci zamiast lub oprócz osób wskazanych we wcześniejszej dyspozycji, jak również oznaczając w inny sposób udział wskazanych osób w tych środkach, albo odwołać poprzednią dyspozycję, nie wskazując żadnych innych osób.

Wskazanie osoby uprawnionej do otrzymania środków po śmierci ubezpieczonego staje się bezskuteczne, jeżeli osoba ta zmarła przed jego śmiercią.
W takim przypadku udział, który był przeznaczony dla zmarłego uprawnionego, przypada w równych częściach pozostałym osobom wskazanym, chyba że
ubezpieczony zadysponuje tym udziałem w inny sposób.

Ubezpieczony, wypełniając niniejszy formularz potwierdza prawdziwość i kompletność danych oraz ponosi odpowiedzialność za skutki wynikające z podania nieprawdziwych lub niekompletnych danych.

Ubezpieczony jest zobowiązany do zawiadomienia Zakładu o każdej zmianie dotyczącej treści niniejszego formularza.

W przypadku zawiadomienia o zmianie stosunków majątkowych, należy dołączyć dowód tej zmiany.

Dokonując zmiany w zakresie poprzedniego wskazania (np. wskazania innych osób uprawnionych zamiast lub oprócz osób wskazanych poprzednio, zmiany udziału w wypłacie środków z subkonta), należy we wskazaniu uwzględnić wszystkie osoby uprawnione, które nabędą prawo do wypłaty środków z subkonta.

Jeżeli w części III formularza brakuje pozycji na wykazanie wszystkich osób uprawnionych (jest ich więcej niż 3), należy wypełnić kolejny formularz „Wskazanie/zmiana osób uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie ubezpieczonego” (ZUS-US-WSZ-01). Wypełnione formularze należy złożyć łącznie. W każdym formularzu należy wpisać – w polu III.01 Liczba osób uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie – łączną liczbę osób uprawnionych wykazanych w formularzach (na każdym egzemplarzu należy wpisać taką samą wartość).

Podstawa prawna

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 października 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 2013 poz. 1442).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.