Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: ZUS RRP Wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek (30-krotność)
ZUS-EPW-P (archiwalny) Wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek (30-krotność)

ZUS-EPW-P (archiwalny) Wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek (30-krotność)

0.0(0)
1254
Wersja: 14.03.2014

Do czego stosuje się ZUS-EPW-P

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób ubezpieczonych, w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.
Obowiązek zaprzestania obliczania i przekazywania składek na te ubezpieczenia, ponad kwotę graniczną został nałożony na płatnika składek, gdyż może on na bieżąco nie dopuścić do przekroczenia przez ubezpieczonego tego pułapu.
W przypadku, gdy ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom społecznym z więcej niż z jednego tytułu i w związku z tym składki były za niego rozliczane i opłacane przez więcej niż jednego płatnika składek, to ubezpieczony jest zobowiązany zawiadomić wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek.
Występują sytuacje, gdy ubezpieczony pomimo obowiązku, nie powiadomi płatników składek (pracodawców) o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek.

W przypadku wątpliwości lub braku możliwości uzyskania informacji od ubezpieczonego (np. po jego zwolnieniu) płatnik składek (pracodawca) może wystąpić do właściwej TJO o potwierdzenie, czy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, od której zostały rozliczone składki za wskazanego ubezpieczonego, w danym roku rozliczeniowym nie osiągnęła górnego pułapu podstawy wymiaru składek.

Wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej górnej podstawy wymiaru składek płatnik składek powinien złożyć we właściwej dla niego ze względu na miejsce prowadzenia działalności Terenowej Jednostce Organizacyjnej ZUS.
Odpowiedź można odebrać elektronicznie, otrzymać pocztą lub odebrać osobiście.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. (Dz. U. z 2008 r. Nr 67, poz. 411); Ustawa z dn. 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.); Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. (Dz. U. z 2005 r. Nr 64, poz. 565 z późn. zm.); Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.); Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r. Nr 161, poz. 1106).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.