WWR Wyjaśnienie wzajemnych rozliczeń

WWR Wyjaśnienie wzajemnych rozliczeń

0.0(0)
1326
Wersja: 30.07.2015

Do czego stosuje się WWR

W trakcie inwentaryzacji podmiotów prowadzących pełne księgi rachunkowe firmy zobowiązane są dokonać wyjaśnienia wzajemnych rozliczeń oraz ustalić faktyczną wartość zobowiązań na dzień inwentaryzacji.

Inwentaryzacji aktywów finansowych zgromadzonych na rachunkach bankowych lub przechowywanych przez inne jednostki, w tym papierów wartościowych w formie zdematerializowanej w tym udzielonych pożyczek oraz powierzonych kontrahentom własnych składników aktywów - dokonuje się drogą otrzymania od banków i uzyskania od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości wykazanego w księgach rachunkowych jednostki stanu tych aktywów oraz wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic.

Wyjaśnienie różnic inwentaryzacyjnych poprzez pismo do kontrahenta powinno obejmować prośbę o potwierdzenie sald kont bieżących rozliczeń lub wskazanie niezgodności z kwotą wskazaną w piśmie do kontrahenta. Wniosek powinien również zawierać pole na ustalenie i wskazanie przyczyny niezgodności lub uwag do uzgodnień. Pismo ze strony kontrahenta powinno zostać odesłane przedsiębiorcy i staje się dokumentem w procesie inwentaryzacji. Jednostka ma zatem obowiązek pismo to zatrzymać i przechowywać w dokumentacji przez 5 lat obrotowych.

Uzgodnienie z reguły przyjmuje wyraz wzajemności, tzn. kontrahent, który otrzyma wezwanie o potwierdzenie salda będzie również występował o takie potwierdzenie wzajemne w okresie własnej inwentaryzacji. Inwentaryzacji tego rodzaju nie dokonują natomiast osoby, stosujący uproszczoną księgowość - w formie KPiR, ewidencji przychodów lub też są osobami nie prowadzącymi działalności (np. prowadzący najem).

Podstawa prawna

Art. 26 ust. 1 pkt 2 z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U.2013, poz. 330)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.