WoWWB
WoWWB Wniosek o wypłatę wynagrodzenia na rachunek bankowy
Do czego stosuje się WoWWB
Pracownik otrzymywać może wynagrodzenie na zasadach ustalonych w umowie o pracy. Zarówno termin wypłaty, jak i forma i miejsca wypłaty powinna być uregulowana w umowie o pracę, a jeśli informacji tych nie ma w umowie powinien je zawierać regulamin pracy lub inne przepisy wewnętrzne. Przepisy te nie mogą jednak być mniej korzystne dla pracownika niż podstawowe zasady, wynikające z ustawy – kodeks pracy.
W zakresie formy wypłaty kodeks pracy stwierdza, że od 2019 r. wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Pracodawca, w terminie do 22 stycznia 2019 r. poinformować powinien w sposób u niego przyjęty pracowników, którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie za pracę do rąk własnych, o obowiązku:
-
podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę,
-
albo złożenia wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych.
W takim przypadku pracownik podaje pracodawcy numer rachunku płatniczego albo składa pracodawcy wniosek dotyczący dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia otrzymania od pracodawcy powyższej informacji.
W stosunku do pracowników nowo zatrudnianych po 1.01.2019 r. pracodawca powinien tej informacji wymagać dodatkowo, poza treścią umowy o pracę i traktować jako oświadczenie pracownika złożone i archiwizowane w aktach pracowniczych.
Podstawa prawna
Art. 86 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy tj. z dnia 13 kwietnia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 917), Art. 10 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. z 2018 r. poz. 357).
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
WoWWB
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.