WoPod Wniosek o podwyżkę

WoPod Wniosek o podwyżkę

2.1(17)
4648
Wersja: 19.05.2013

Do czego stosuje się WoPod

Pracownik i pracodawca mogą zmieniać warunki płacowe zawarte w pierwotnie zawartej umowie o pracę. Dowolność zmiany jest jednak znacząco ograniczona w przypadku obniżania pracownikowi kwoty jego wynagrodzenia. Jeżeli natomiast pracownik i pracodawca decydują się na podwyższenie jego wysokości, to wystarczająca jest obopólna zgoda na taką zmianę, dokonywana z reguły w formie aneksu umowy.

Wniosek o podwyższenie wynagrodzenia nie musi spełniać żadnych konkretnych wymogów formalnych. Powinien wskazywać jedynie strony (pracodawcę i pracownika), ich adresy lub formę komunikacji taką ,by możliwa była odpowiedź na wniosek. Dokument powinien wreszcie obejmować treść wniosku, zatem prośbę o podwyżkę oraz podpis pracownika. Nie ma obowiązku argumentacji - podania przyczyn wniosku o podwyżkę, niemniej załączenie wyjaśnień może spowodować, że zostanie ona przyznana.

Przepisy nie wprowadzają ostatecznego czasu, w którym pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć na wniosek, chyba że wewnętrzne przepisy zakładu pracy zakładają taki termin. W teorii pracodawca nie musi odpowiadać na wniosek w ogóle, może również udzielić odpowiedzi negatywnej pozostawiając warunki zatrudnienia na niezmienionych zasadach.

Wniosek o podwyżkę należy przedstawić w dziale kadr lub bezpośrednio pracodawcy. W przypadku wysłania wniosku pocztą wystarczające jest wskazanie w liście adresu przedsiębiorstwa. 

Całkowity koszt zatrudnienia, kwotę na rękę dla umowy o pracę, zlecenie i dzieło wyliczysz wygodnie w Kalkulatorze wynagrodzeń / płac na e-pity.pl

Podstawa prawna

Art. 22 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (Dz. U. 1998, nr 21, poz. 94 ze zm.)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.