Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: VAT-26 (2) Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej
VAT-26 (1) (archiwalny) Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej

Druk VAT-26 (1) (archiwalny) Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej

5.0(10)
21 288
Wersja: (1)
Obowiązywał od 01.04.2014 do 30.09.2021

Do czego stosuje się VAT-26 (1)

Druk VAT-26 stanowi deklarację, co do przeznaczenia pojazdu stanowiącego składnik majątku przedsiębiorstwa wyłącznie dla celów prowadzonej działalności. Złożenie deklaracji wymagane jest w przypadku pojazdów, w stosunku do których podatnik zmuszony jest również prowadzić ewidencję przejechanych kilometrów, czyli w przypadku wszystkich pojazdów samochodowych (osobowych i innych niż osobowe), poza pojazdami specjalnymi lub pojazdami, które konstrukcyjnie przeznaczone są wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. W obu tych przypadkach podatnik nie musi deklaracji składać. Do pojazdów specjalnych należą:

  • agregat elektryczny/spawalniczy,

  • do prac wiertniczych,

  • koparka, koparko-spycharka,

  • ładowarka,

  • podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,

  • żuraw samochodowy

Dodatkowo, pojazdami specjalnymi są również:

  • Pojazd pogrzebowy,

  • Bankowóz (typu A i B)

- jeżeli mają 1 rząd siedzeń i dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3t.

Od 1 czerwca 2014 r. powyższe pojazdy są uznawane za pojazdy specjalne nawet w przypadku, gdy ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 t. Od tej daty nie ma również warunku ilości rzędów siedzeń. Do pojazdów specjalnych od 1 czerwca 2014 r. zaliczać należy też pojazdy pomoc drogowa, pod warunkiem, że posiadać będą nadwozie przystosowane do przewożenia pojazdów. W przypadku bankowozu typu A i B oraz pojazdu pogrzebowego  warunkiem jest, by przedmiotem działalności podatnika wykorzystującego te pojazdy były usługi pogrzebowe lub transport wartości pieniężnych.

Zmiana i poszerzenie ilości pojazdów specjalnych wynika z rozporządzenia w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.  

Do pojazdów o przeznaczeniu do działalności, które również nie wymagają druku VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji należą:

  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

  • klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;

  •  pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

VAT-26 i ewidencji nie wymagają również samochody konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

Złożenie druku oraz prowadzenie ewidencji oraz sposób wykorzystywania przez podatnika powyższych pojazdów wyłącznie dla celów działalności pozwala im na odliczanie 100% podatku VAT od nabycia i używania tych pojazdów (w tym od umów leasingu, najmu, części eksploatacyjnych czy napraw).

VAT-26 składać należy w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. W przypadku niezłożenia w terminie informacji, uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia natomiast w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany.

Podstawa prawna

- Art. 86a ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą". - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 marca 2014 r. w sprawie wzoru informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej (Dz.U. 2014 poz. 371)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
e-wysyłka
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.