UULzal1 Protokół zdawczo-odbiorczy załącznik nr 1 do umowy użyczenia lokalu

UULzal1 Protokół zdawczo-odbiorczy załącznik nr 1 do umowy użyczenia lokalu

0.0(0)
2123
Wersja: 19.04.2013

Do czego stosuje się UULzal1

Prawidłowe sporządzenie protokołu odbioru i zdania użyczanego lokalu wpływa na wzajemne roszczenia stron po zwrocie przedmiotu umowy. Po zakończeniu użyczenia biorący do używania obowiązany jest bowiem zwrócić użyczającemu rzecz w stanie nie pogorszonym; jednakże biorący nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.

W przypadku zatem zniszczenia lub zużycia użyczanej rzeczy biorący zobowiązany jest naprawić szkodę poniesioną w ten sposób przez użyczającego.

Natomiast jeżeli użyczony lokal ma wady, użyczający obowiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich (np. problemy z wyciekami rur, kaloryferów). Zasady tej nie stosuje się, gdy biorący mógł wadę z łatwością zauważyć. Również w tym zakresie protokół może być pomocny przy ustaleniu stanu użyczanego lokalu. Warto, by protokół zawierał zastrzeżenie, że strony (szczególnie użyczający) nie znają żadnych dodatkowych wad, nie wskazanych w trakcie sporządzania protokołu.

Strony mogą dowolnie modyfikować w umowie powyższe zasady, a nawet wyłączyć zastosowanie powyższych zasad.

Roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie rzeczy, jak również roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot nakładów na rzecz oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

Podstawa prawna

Art. 710 i następne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964, nr 16, poz. 93 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.