UU Umowa użyczenia

UU Umowa użyczenia

0.0(0)
3856
Wersja: 09.04.2013

Do czego stosuje się UU

Użyczenie stanowi umowę, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Warto zwrócić uwagę na aspekt podatkowy umowy użyczenia. Nieodpłatne używanie przedmiotu generuje po stronie użytkującego przychód podatkowy w podatku dochodowym.

Przychód taki należy ustalić w według:

  • jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - cen stosowanych wobec innych odbiorców;
  • jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - cen zakupu;
  • jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
  • w pozostałych przypadkach - cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń rozlicza się w zależności od rodzaju zasad korzystania z przedmiotu oddanego do używania. Może być to zatem przychód z działalności gospodarczej, a może z tzw. innych źródeł.

Istnieją jednak wyjątki, w przypadku których choć można mówić o przychodzie, to pozostaje on zwolniony z podatku. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku umowy zawartej między osobami zaliczanymi do tzw. I i II grupy podatkowej, czyli:

  • w ramach grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  • w ramach grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

- przy czym za rodziców uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych.

Dla korzystania ze zwolnienia nie ma znaczenia, czy użytkowany przedmiot wykorzystywany będzie prywatne, czy np. dla celów prowadzonej przez najbliższą rodzinę działalności gospodarczej.

Podstawa prawna

Art. 710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. 1964, nr 16, poz. 93 ze zm.)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.