UoPNZ
UoPNZ (archiwalny) Umowa o pracę na zastępstwo
Do czego stosuje się UoPNZ
Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Umowa taka może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.
Umowę na zastępstwo zawiera się głównie w przypadku, gdy pracownik zastępowany przebywa na urlopie wypoczynkowym, wychowawczym, macierzyńskim, bezpłatnym, czy też chorobowym. Umowa nie może zostać zawarta w związku z nieobecnością pracownika w związku z wypowiedzenia innego pracownika w związku z rezygnacją ze strony pracodawcy z obowiązku świadczenia pracy przez pracownika zwalnianego.
Do umów o pracę na zastępstwo nie stosuje się zasady przekształcenia trzeciej umowy na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.
Do umów o zastępstwo zawartej na okres przekraczający jeden miesiąc nie stosuje się również zasady przedłużania jej do dnia porodu, gdyby podlegała rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.
Umowę na czas zastępstwa należy zawrzeć w formie pisemnej. Zasada ta wynika wyłącznie z odpowiedniego stosowania zasad kodeksu pracy, tym niemniej zasady tej należy dotrzymywać.
Pracownik zatrudniony na zastępstwo uzyskuje pełne uprawnienia pracownicze takie, jak każdy inny pracownik zakładu pracy.
Podstawa prawna
Art. 25 par. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (Dz. U. 1998, nr 21, poz. 94).
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
UoPNZ
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.