UNL
UNL Umowa najmu lokalu
Do czego stosuje się UNL
Lokal może być przedmiotem umowy najmu. Definicję lokalu mieszkalnego zawiera art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. A contrario nie jest lokalem mieszkalnym wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb nieprzeznaczona na stały pobyt ludzi i niesłużąca zaspokajaniu ich potrzeb, natomiast taki obiekt spełnia nadal warunki uznania go za lokal inny niż mieszkalny (czyli zgodnie z zapisami ustawy lokal o innym przeznaczeniu).
Na podstawie umowy najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy lokal do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Wynajem lokalu może służyć najemcy do celów mieszkaniowych (lokal mieszkalny) lub innym celom niż mieszkaniowe (np. prowadzeniu działalności gospodarczej).
W zależności od celu, jakiemu służyć ma najem, do wzajemnych praw i obowiązków zastosowanie znajdą różne przepisy.
W przypadku najmu mieszkania na cele inne niż mieszkaniowe podstawą regulacji jest umowa stron, która powinno się dla celów dowodowych zawrzeć na piśmie. W przypadku braku określonych regulacji umownych zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny. Istotne jest również, że najem taki nie pozostaje zwolniony z podatku VAT, a w konsekwencji – podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku – 23%.
W przypadku najmu prywatnego najważniejszym aktem pozostaje ustawa z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowy zasób gminy i zmiana Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2002, nr 61 poz. 266). Umowa zawarta między stronami nie może być dla lokatora (najemcy) mniej korzystna niż zapisy tej ustawy. W konsekwencji zapisy, które pozostają mniej korzystne dla lokatora, nie wiążą stron (są nieważne), a ich miejsce zajmują zapisy powyższej ustawy. Natomiast w przepisy ustawy – kodeks cywilny znajdują zastosowanie jedynie w takim zakresie, w jakim umowa nie stanowi inaczej. Tym samym umowa ma możliwość dowolnie modyfikować zapisy kodeksu cywilnego, czyniąc ją zarówno bardziej, jak i mniej korzystną zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy.
Najem lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe pozostaje zwolniony z podatku VAT.
Podstawa prawna
Art. 659-692 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. 1964, nr 16, poz. 93 ze zm.) Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005, nr 31 poz. 266 ze zm.)
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
UNL
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.