UmW Umowa współpracy

UmW Umowa współpracy

5.0(1)
1075
Wersja: 12.05.2017

Do czego stosuje się UmW

Umowa z samozatrudnionym jest z reguły ramowym uzgodnieniem warunków, na jakich oba podmioty będą wykonywały czynności na rzecz osób trzecich. W efekcie zawarcia takiej umowy dochodzi do rozpoczęcia współpracy oraz określenia jej warunków, w tym m.in. warunków odpowiedzialności za działania poszczególnych podmiotów, wykorzystania sprzętu, towarów niezbędnych do wykonania zlecenia, czasu niezbędnego do jego przeprowadzenia czy też zasad wypłaty i wysokości wynagrodzenia. 

Umowa o współpracy z samozatrudnionym stanowi przejaw wolności kontraktowania, jednak zawarcie umowy stanowi podstawę stosunku zobowiązaniowego, a jej niewykonanie lub nienależyte wykonanie rodzi odpowiedzialność odszkodowawczą - umowną lub na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Natomiast nieterminowość wykonania zleconych czynności a także nieterminowość przy wypłacie wynagrodzenia powodować może odpowiedzialność za zwłokę w działaniu z tytułu prowadzenia transakcji handlowych. 

Umowa o współpracy określać powinna również modyfikacje w stosunku do zasad ogólnych wynikających z przepisów kodeksu cywilnego - co do odpowiedzialności za szkody wyrządzone działaniem samozatrudnionego w majątku osoby, na rzecz której ostatecznie czynność jest świadczona. 

Umowa współpracy może być podpisana jako umowa ramowa, do której każdorazowo dołączane są zlecenia wykonywania określonych czynności albo jako umowa jednorazowa, wskazująca określone zlecenie i zasady jego przeprowadzenia przez samozatrudnionego.

Podstawa prawna

Art. 353(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny tj. z dnia 17 lutego 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 380).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.