Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: RUPBW Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
RUPBW (archiwalny) Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

RUPBW (archiwalny) Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

3.7(3)
7747
Wersja: 06.02.2013
Obowiązywał do 31.12.2016

Do czego stosuje się RUPBW

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest oświadczeniem woli, złożonym przez jedną stronę stosunku pracy, powoduje natychmiastowe ustanie zawartej umowy. Może złożyć ją zarówno pracownik jak i pracodawca w formie pisemnej z podaniem przyczyny uzasadniającej ustanie umowy. Oświadczenie powinno zawierać pouczenie o przysługujących pracownikowi prawach, czyli informację o możliwości złożenia wniosku o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie. Taki wniosek powinien zostać złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia o rozwiązaniu umowy. 

Pracodawca może rozwiązać umowę w przypadku:

  • ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, 
  • popełnienia przestępstwa,
  • zawinionej przez niego utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Pracownik może rozwiązać umowę w wyjątkowych okolicznościach:

  • jeśli wydane zostanie orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie,
  • gdy pracodawca dopuści się naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. - § 6 ust. 2 pkt 1 w zw. z § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MPiPS z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.), - załącznik nr 6 do ww. rozporządzenia. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.