Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: RdUOD (2024) Rachunek do umowy o dzieło
RdUOD (archiwalny) Rachunek do umowy o dzieło

RdUOD (archiwalny) Rachunek do umowy o dzieło

4.2(5)
15 190
Wersja: 26.07.2016
Obowiązywał do 31.12.2018

Do czego stosuje się RdUOD

Rachunek pozostaje dokumentem potwierdzającym wykonanie określonej czynności (wydania towaru lub wykonania usługi). W przypadku umowy o dzieło osoba wykonująca dzieło może wystawić rachunek, w którym nie zostają wskazane składki ZUS, gdyż wynagrodzenie z tytułu wykonania dzieła nie stanowi podstawy ustalenia ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego. Niezależnie od tego zlecający wykonanie dzieła pozostanie płatnikiem zaliczek na podatek, więc na rachunku zostaną one wyszczególnione. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy dzieło wykonuje osoba w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku zaliczek na podatek się nie pobiera.   

Podatnicy podatku VAT zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni w miejsce wystawiania rachunku wystawiają fakturę VAT. W przypadku podatników, którzy nie podlegają rejestracji jako podatnicy VAT czynni lecz są zarejestrowani jako zwolnieni z VAT, istnieje możliwość wyboru:
- rachunku lub
- faktury VAT.

Termin wystawienia:
Podatnicy, od których zażądano rachunku przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru, wystawiają rachunek nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru. Jeżeli jednak żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru, wystawienie rachunku następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania.
Podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Dane na rachunku:
Podatnicy wystawiający rachunki są obowiązani kolejno je numerować i przechowywać kopie tych rachunków, w kolejności ich wystawienia, do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Rachunek musi zawierać:
- imiona i nazwiska (nazwę albo firmę) oraz adresy sprzedawcy i kupującego bądź wykonawcy i odbiorcy usługi;
- datę wystawienia i numer kolejny rachunku;
- określenie rodzaju i ilości towarów lub wykonanych usług oraz ich ceny jednostkowe;
- ogólną sumę należności wyrażoną liczbowo i słownie.

W przypadku gdy oryginał rachunku uległ zniszczeniu albo zaginął, ponownie wystawiony rachunek zawiera również wyraz "DUPLIKAT" oraz datę jego ponownego wystawienia.

Poradnik na e-pity.plUmowa o dzieło a PIT

Podstawa prawna

Art. 627 – 646 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. 1964, nr 16, poz. 93 ze zm.)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Bezpłatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.