Rach-UZ
Rach-UZ Rachunek do pracy przy zbiorach
Do czego stosuje się Rach-UZ
Podstawą rozliczenia wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach jest przedstawiany przez te osoby rachunek. Kwota brutto wskazana w umowie jest jednocześnie kwotą netto do zapłaty zatrudnionemu - nie różnicuje się kwoty brutto i kwoty netto. Jednocześnie jednak obie strony umowy obciążone są dodatkowymi kosztami zatrudnienia. Po stronie pomocnika rolnika występuje koszt podatku dochodowego od osób fizycznych - wynosi on co do zasady 18% należnej kwoty. Podstawa ustalenia podatku nie jest obniżana o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Płacony może on być miesięcznie - w formie zaliczek lub na koniec roku - łącznie z rozliczeniem podatkowym. Na rolniku korzystającym z pracy pomocnika ciąży obowiązek zgłoszenia umowy do KRUS i ubezpieczenia osoby zatrudnionej. Składka zdrowotna jest jednolita - niezależna od ilości przepracowanych w miesiącu dni. Natomiast składka na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie zależy od ilości przepracowanych w miesiącu dni i ustalana jest proporcjonalnie do okresu pracy.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (dz.u. z 2018 r. poz. 858).
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
Rach-UZ
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.