PPK
PPK Pokwitowanie przyjęcia w komis
Do czego stosuje się PPK
Pokwitowanie powinno zawierać dane dotyczące terminu przyjęcia rzeczy oraz stanu, w jakim przedmiot przyjmowany jest przedmiot w komis. W razie braku sprzedaży komisant czyli biorący przedmiot w komis powinien przedmiot zwrócić w stanie niepogorszonym. Szczegółowe oznaczenie przedmiotu umowy powinno być również wskazane ze względu na ewentualne wady, jakie powstaną w trakcie umowy komisu i które mogą wpłynąć na cenę otrzymaną od nabywcy.
Co prawda zgodnie z regulacjami prawnymi komisant sprzedając przedmiot poniżej wskazanej wartości powinien zwrócić różnicę, ale strony mogę te zastrzeżenia w zawartej umowy zmienić. Zniszczenie może wpłynąć również na brak możliwości podwyższenia ceny, gdyby przedmiot komisu zyskiwał na wartości.
Ponadto pokwitowanie wskazuje przejęcie odpowiedzialności z tytułu zgubienia, utraty, zniszczenia czy kradzieży przedmiotu komisu. Pokwitowanie będzie zatem podstawą występowania o odszkodowanie od komisanta. Dokument powinien być podpisany przez komisanta.
Podstawa prawna
Art. 765 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. 64, nr. 16, poz. 93 ze zm.).
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
PPK
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.