PIT/Z (4)
Druk PIT/Z (4) (2013) (archiwalny) Informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art.44 ust.7a ustawy, osiągniętego (poniesionej)
Do czego stosuje się PIT/Z (4)
PIT/Z jest informacją o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników prowadzących działalność gospodarczą korzystających ze zwolnienia na podstawie art.44 ust.7a ustawy, osiągniętego (poniesionej) danym roku podatkowym.
Formularz składa się jako załącznik do deklaracji PIT-36 oraz PIT-36L. Małżonkowie rozliczający się łącznie i prowadzący niezależnie działalności gospodarcze składają formularze odrębnie.
PIT/Z dotyczy wyłącznie przedsiębiorców. Żaden inny podatnik nie będzie zobowiązany składać tego załącznika
Informację składają zarówno podatnicy korzystający w danym roku ze zwolnienia (wypełnia wówczas część B informacji), jak i podatnicy, którzy w latach poprzednich korzystali ze zwolnienia i doliczają do swojego dochodu dochód z roku objętego zwolnieniem (wypełniają wówczas część C deklaracji).
Deklaracja dotyczy podatników, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, przez co rozumie się osobę, która w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie trzech lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej oraz działalności takiej nie prowadził małżonek tej osoby, o ile między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 października 2013 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. 2013 poz. 1303).
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
PIT/Z (4)
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.