PIT-28 (16)
PIT-28 (16) (2011, 2012) (archiwalny) Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Do czego stosuje się PIT-28 (16)
Formularz PIT-28 wypełniają osoby, które:
- uzyskują przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w formie indywiduanej lub w formie spółki;
- w danym roku podatkowym osiągnęły przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy.
Osoba, która chce skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego musi wcześniej złożyć do Urzędu Skarbowego deklarację, w której wyrażona będzie chęć korzystania z tej formy opodatkowania.
PIT-28 należy złożyć do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym w urzędzie według miejsca zamieszkania podatnika.
W przypadku rezygnacji z opodatkowania ryczałtem należy złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji.
Istnieje możliwość oddania 1% podatku wykazanego na PIT-28 na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Podstawa prawna:
Art.21 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz.930, z późn. zm.), zwanej dalej ”ustawą”.
Wzór stosuje się do przychodów osiągniętych za rok 2011 i 2012.
Więcej informacji na temat formularza PIT-28: e-pity.pl/pit-28/
Możesz też wypełnić [PIT-28 w Programie e-pity online]
Podstawa prawna
Art.21 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz.930, z późn. zm.), zwanej dalej ”ustawą”; Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2011 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Dz. U. Nr 259, poz. 1552 - załącznik nr 1.
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
PIT-28 (16)
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.