Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: PFRON Wn-U-G Wniosek osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne
PFRON Wn-U-G (archiwalny) Wniosek osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne

Druk PFRON Wn-U-G (archiwalny) Wniosek osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne

1.0(2)
7619
Wersja: 28.06.2018
Obowiązywał od 28.06.2018 do 17.08.2022

Do czego stosuje się PFRON Wn-U-G

O refundację składek na ubezpieczenie społeczne może ubiegać się osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą, która:

  • posiada orzeczenie o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem bez względu na posiadany stopień niepełnosprawności,
  • zobowiązana jest do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i terminowo opłaca je w całości,
  • nie posiada zaległości wobec Funduszu przekraczających kwotę 100 zł,
  • nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej - według kryteriów określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących udzielania pomocy publicznej, wyszczególnionych w pkt 9 – 11 Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz.U. UE seria C nr 244 z 01/10/2004 str. 2). Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek. Osoba, która wcześniej nie była zarejestrowana w PFRON, rejestruje się składając w Biurze PFRON (Warszawa, al. Al. Jana Pawła II nr 13) wniosek o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne (wniosek Wn-U-G).

Do pierwszego wniosku należy dołączyć:

  • dane wnioskodawcy (pełną i skróconą nazwę firmy oraz imię i nazwisko wnioskodawcy, numery: PESEL, REGON i NIP, o ile ich nadanie wynika z przepisów prawa, adres zamieszkania wnioskodawcy oraz ewentualnie adres do korespondencji, kontakt do osoby odpowiedzialnej za kontakty z PFRON – o ile taka istnieje),
  • kopie aktualnych dokumentów: o aktualny odpis z właściwego rejestru lub aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji, o zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON, Wysyłka aktualnego odpisu z właściwego rejestru lub aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji oraz zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON nie jest konieczna, jeśli aktualne dane o podmiocie zawarte w powyższych dokumentach znajdują się w elektronicznych rejestrach publicznych, prowadzonych: w Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, bazie REGON (dostępnej na stronie internetowej GUS). o kopię dowodu osobistego, o kopię decyzji o nadaniu NIP, o kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem,
  • upoważnienie osoby przesyłającej dane lub dokumenty do występowania w imieniu wnioskodawcy.

Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą składa wniosek Wn-U-G w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Termin do złożenia wniosku o refundację składek przywraca się na prośbę wnioskodawcy, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.

Do wniosku Wn-U-G należy dołączyć też formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis lub formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę, który ubiega się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o rachunkowości, wnioskodawcy do wniosku Wn-U-G muszą dołączyć również:

  • sprawozdania finansowe lub
  • oświadczenie o braku obowiązku sporządzania sprawozdań.

Wniosek Wn-U-G o wypłatę refundacji składa się w formie dokumentu elektronicznego przez teletransmisję danych oraz pobiera drogą elektroniczną potwierdzenie wysłanego wniosku. Możliwe jest również przekazanie wniosku w formie papierowej (pisemnej).

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 czerwca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz.U. 2018 poz. 1245).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.