UP-OP-DZ
UP-OP-DZ Upoważnienie/pełnomocnictwo do sprawowania opieki nad dzieckiem/podopiecznym
Do czego stosuje się UP-OP-DZ
Do typowych czynności należy powierzanie okresowo opieki nad małoletnim członkowi własnej rodziny, np. wujowi, dziadkom czy teściom. Niektóre urzędy i instytucje honorują pisemne upoważnienie przekazane przez rodzica lub opiekuna prawnego w formie pisemnej. Z formalnego punktu widzenia pełnomocnictwo takie nie jest wiążące a każda instytucja może odmówić na jego podstawie jakiejkolwiek czynności związanej z opieką i prowadzeniem spraw dziecka.
Pełnomocnictwo upoważnienie, informujące o prawie do wykonywania opieki nad dzieckiem staje się ważne i wiążące dopiero po uzyskaniu odpowiednich uprawnień dla upoważnionego opiekuna, nadanych mu przez sąd. Istnieją w tym zakresie dwie możliwości:
- złożenie wniosku do sądu o przeniesienie na określony czas opieki prawnej nad dzieckiem na wskazaną osobę pełnoletnią,
- złożenie wniosku do sądu przez osobę, która jest faktycznym opiekunem dziecka o ustanowienie jej na czas wyjazdu rodzica/rodziców za granicę opiekunem prawnym dziecka
Sąd zgodnie z art. 110 kodeksu rodzinnego, o przemijającej przeszkodzie w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, zawiesza jej sprawowanie i wyznacza opiekuna. Po ustaniu przeszkody trzeba sądownie uchylić zawieszenie sprawowania opieki.
Oczywiście samo postanowienie sądu o powierzeniu opieki nad dzieckiem na pewien okres przedstawiane w związku z czynnościami nad dzieckiem również zachowuje moc, niemniej upoważnienie ze strony rodziców daje dodatkową pewność w potencjalnych sytuacjach nagłych o pełnej zgodności co do wskazania osoby, która w takim przypadku powinna podejmować decyzje związane z dzieckiem i co do osoby, która tę opiekę w danym okresie sprawuje.
Podstawa prawna
Art. 110 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59).
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
UP-OP-DZ
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.