Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: LOP Lista obecności pracowników
LOP (archiwalny) Lista obecności pracowników

LOP (archiwalny) Lista obecności pracowników

3.5(2)
9677
Wersja: 12.04.2013
Obowiązywał do 31.12.1969

Do czego stosuje się LOP

Pracownik zobowiązany jest wykonywać pracę w czasie i miejscu wskazanym w umowie o pracę lub zgodnie z nakazem pracy wskazanym przez pracodawcę. 

Pracodawcy, którzy muszą ustalić regulamin pracy (zatrudniający co najmniej 20 osób lub u których nie obowiązuje układ zbiorowy pracy), mają obowiązek określić w nim sposób potwierdzania przez pracowników przybycia do firmy i obecności w pracy.

Stanowi o tym art. 1041 § 1 pkt 9 kodeksu pracy.

O sposobie decyduje pracodawca, a może to mieć formę np.:

  • złożenia własnoręcznego podpisu przez pracownika na liście obecności,
  • zarejestrowania w systemie komputerowym,
  • odbicia karty zegarowej.

Lista obecności stanowi dowód przybycia osoby zatrudnionej i rozpoczęcia pracy zgodnie z nałożonym na taką osobę obowiązkiem pracodawcy. Jej prowadzenie nie jest równoznaczne z ewidencją czasu pracy, której prowadzenie wynika z art. 149 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94).

Przepisy pracownicze nie wskazują elementów obowiązkowych listy obecności. Należy ją prowadzić jednak w taki sposób, by pracownik samodzielnie potwierdzał swoje przybycie do zakładu pracy (np. własnoręcznym podpisem). Lista prowadzona przez pracodawcę może zostać odrzucona jako dowód w postępowaniu sądowym.

Nieusprawiedliwione nieprzybycie do pracy zgodnie z obowiązkiem nałożonym na pracownika zgodnie z umową o pracę jest traktowane jako wykroczenie przeciw przepisom prawa pracy.

Podstawa prawna

Art. 1041 § 1 pkt 9 kodeksu pracy.

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.