KUW Plan / karta urlopów wypoczynkowych

KUW Plan / karta urlopów wypoczynkowych

2.8(4)
14 201
Wersja: 26.11.2012

Do czego stosuje się KUW

Zakład pracy zobowiązany jest udzielać pracownikom urlopów wypoczynkowych w okresie i terminach. Każdy pracownik zobowiązany jest wykorzystać przysługujący mu wymiar urlopu wypoczynkowego, przy czym powinien być on tak udzielany, by jedna z przerw trwała nieprzetrwanie przez okres 14 dni kalendarzowych.

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się urlopu udzielanego na żądanie.

Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Również w takim przypadku podstawą jest porozumienie obu stron, w związku z czym pracodawca powinien rozdysponować urlop biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Plan urlopów może być modyfikowany zarówno na wniosek pracownika, jak i pracodawcy. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenie toku pracy. Pracodawca może także odwołać pracownika z urlopu, przy czym uczynić może to tylko wówczas, gdy jego nieobecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy w skutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesiecy,
  • urlopu macierzyńskiego.

- pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

Urlopu nie wykorzystanego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Podstawa prawna

Art. 163 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz. U. 1998, nr 21, poz. 94 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.