FV-MK(n)
FV-MK(n) (archiwalny) Faktura VAT - metoda kasowa (liczona od cen jednostkowych netto)
Do czego stosuje się FV-MK(n)
Podatnicy rozliczający podatek VAT ma możliwość zdecydować się na szczególną metodę rozliczania tego podatku, zwaną metodą kasową. W przypadku tej formy wystawiane przez niego faktury muszą zawierać dopisek „metoda kasowa”. Wynika to ze specyfiki naliczania podatku u wystawiającego taką fakturę, ale również odliczania podatku VAT u nabywcy towarów i usług. Dzięki dopiskowi tej treści nabywca zwrócić może uwagę, że odliczenia VAT z tytułu czynności dokumentowanej takim dokumentem dokona w sposób szczególny.
Wyboru metody kasowej dokonać może wyłącznie tzw. mały podatnik (decydująca jest kwota obrotów nie przekraczająca co do zasady 1,2 mln. Euro).
Taki podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:
-
z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,
-
z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony powyżej.
Dopisek „metoda kasowa” zawierać powinny również faktury wystawiane przez podatników, którzy nie wybrali tej metody, lecz wystawiają faktury z tytułu:
- dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
- świadczenia usług:
- telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
- wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT,
- najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
- ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
- stałej obsługi prawnej i biurowej,
- dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego
- z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.
Podstawa prawna
Art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011, nr 177, poz. 1054).
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
FV-MK(n)
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.