DZwK
DZwK Dokument zwiększenia kosztów - nierzetelny kontrahent, po dokonaniu zapłaty
Do czego stosuje się DZwK
Jeśli kontrahent uchyla się od dokonania zapłaty, można wysłać monit informujący o wszczęciu odpowiednich procedur, np.:
- wstrzymaniu dostaw lub świadczenia usług,
- rozpoczęciu naliczania odsetek,
- zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Długów.
Wstrzymanie dostaw skłania dłużnika do zapłaty. Jeśli w trakcie składnia zamówienia okaże się, że poziom zadłużenia jest wysoki, jego realizacja zostanie wstrzymana (nie dochodzi do wzrostu należności).
Naliczanie odsetek również skłania do zapłaty. Ich wysokość może być wcześniej określona w umowie, jeśli nie stosowana jest stawka 13%.
Kolejnym sposobem jest poinformowanie o zamiarze zgłoszenia go do Krajowego Rejestru Długów. Wpis na listę dłużników zmniejsza wiarygodność spółki i utrudnia dostęp do kredytów bankowych.
Jeśli powyższe sposoby okażą się niewystarczające, przedsiębiorcy mogą skorzystać z innego sposobu odzyskania należności, np.: negocjacje, mediacje, sprzedaż, droga sądowa.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. 1997 nr 121 poz. 769)
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
DZwK
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.