RZiS (PS) (archiwalny) Rachunek zysków i strat (wariant porównawczy) - spółdzielnia mieszkaniowa

Druk RZiS (PS) (archiwalny) Rachunek zysków i strat (wariant porównawczy) - spółdzielnia mieszkaniowa

0(0)
3244
Wersja: 01.01.2016
Obowiązywał od 01.01.2016 do 24.12.2017

Do czego stosuje się RZiS (PS)

Rachunek zysków i strat stanowi obowiązkowy element każdego sprawozdania finansowego zarówno w przypadku jednostek stosujących uproszczone sprawozdania finansowe, jak i jednostek, których sprawozdania podlegają badaniom przez biegłych rewidentów.

W wariancie porównawczym rachunku zysków i strat wynik ustala się poprzez uwzględnianie kolejnych grup kosztów dzielonych ze względu na ich rodzaj. Przedstawione są koszty rodzajowe, które są kosztami danego okresu, a nie kosztami dotyczącymi sprzedaży dokonanej w danym roku. Eliminowany jest zatem wydźwięk sprzedaży produktów wyprodukowanych w danym roku, lecz sprzedanych w latach kolejnych, jak również produktów wyprodukowanych wcześniej a sprzedanych w roku, za który sporządza się sprawozdanie.

Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz na inny dzień bilansowy. Zasadą jest, że sprawozdanie sporządza się zgodnie z zasadami wskazanymi w ustawie o rachunkowości. Część jednostek może jednak odstąpić od zasad tam wskazanych na rzecz stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). Decyzję w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR, przez jednostki, podejmuje organ zatwierdzający. Decyzja ta możliwa jest wyłącznie w przypadku:

  • emitentów papierów wartościowych dopuszczonych, emitentów zamierzających ubiegać się lub ubiegających się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego,

  • jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR,

  • oddziałów przedsiębiorcy zagranicznego, jeżeli przedsiębiorca ten sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR.

Standardowe sprawozdanie finansowe składa się z:

  • bilansu;

  • rachunku zysków i strat;

  • informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.

Sprawozdanie sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej. Dane liczbowe można wykazywać w zaokrągleniu do tysięcy złotych, jeżeli nie zniekształca to obrazu jednostki zawartego w sprawozdaniu finansowym oraz w sprawozdaniu z działalności.

W rachunku zysków i strat wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy, a w przypadku sporządzania rachunku zysków i strat za inny okres sprawozdawczy wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący okres sprawozdawczy oraz analogiczny okres sprawozdawczy poprzedniego roku obrotowego.

W przypadku gdy jednostka przewiduje zaprzestanie określonego zakresu działalności mającego wpływ na przychody i koszty przyszłych okresów sprawozdawczych, przy zachowaniu zasady kontynuacji - odpowiednie przychody i koszty z tym związane należy wykazać odrębnie od przychodów i kosztów działalności kontynuowanej.

Formularz przeznaczony dla spółdzielni mieszkaniowej.

Podstawa prawna

Art. 47 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. 2013, poz. 330 ze zm.). Ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1333).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.