PWZZW Przedsądowe wezwanie do zapłaty zaległej wierzytelności

Druk PWZZW Przedsądowe wezwanie do zapłaty zaległej wierzytelności

3.0(4)
8388
Wersja: 15.10.2014

Do czego stosuje się PWZZW

Brak terminowej zapłaty za świadczenie stanowi podstawę do wystąpienia do sądu z powództwem o zapłatę. Pozew w tym zakresie poprzedzony powinien zostać przedsądowym wezwaniem do zapłaty i wyznaczeniem kontrahentowi terminu do uregulowania zaległości i wyeliminowania zwłoki w świadczeniu pieniężnym.

Przed sądem dochodzić można jedynie wierzytelności wymagalnych. Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania. Tak więc, aby uzyskać wymagalność wierzytelności, której termin świadczenia nie został oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, musimy sporządzić i doręczyć dłużnikowi wezwanie do zapłaty. W sytuacji istnienia wierzytelności bez terminu zapłaty, odsetki za zwłokę naliczane będą dopiero od dnia następnego po dniu terminu zawartego w wezwaniu (przedsądowym lub jakkolwiek inaczej oznaczonym jako wezwanie do uregulowania należności w określonym terminie) wierzyciela do zapłaty.

Dołączenie do pozwu odpisu wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go przesyłką poleconą jest zawsze obligatoryjne w postępowaniu gospodarczym. Brak powyższego uzasadnia zwrot pozwu.

Wezwanie do zapłaty dlatego może być złożone w każdy możliwy sposób, także ustnie, byleby wynikała z niego wola wierzyciela, aby dłużnik spełnił świadczenie (wyrok SN z 22 listopada 1972 r., sygn. akt III CRN 2/72).

Podstawa prawna

Art. 455 z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.2014, poz. 121); Art. 130 z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2014, poz. 101).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.