FV-Zb (n) (od 2014) (archiwalny) Faktura zbiorcza VAT netto (liczona od cen jednostkowych netto - 15 pozycji)

Druk FV-Zb (n) (od 2014) (archiwalny) Faktura zbiorcza VAT netto (liczona od cen jednostkowych netto - 15 pozycji)

0(0)
2605
Wersja: 06.02.2014
Obowiązywał od 01.01.2014 do 31.12.2013

Do czego stosuje się FV-Zb (n)

Od 2014 roku przepisy prawa milczą na temat wprowadzonej rok wcześniej faktury zbiorczej, pozwalającej na ujęcie na jednej fakturze wielu transakcji dokonywanych w pewnym okresie między dwoma podatnikami.

Do końca 2013 r. fakturę zbiorczą należało wystawić z tytułu sprzedaży mającej miejsce w danym miesiącu, przy czym wystawić należało ją nie później niż ostatniego dnia danego miesiąca. Od 2014 r. wydłużeniu uległ okres, w którym fakturę, zawierającą wiele czynności dokonywanych z jednym podatnikiem można dokumentować jedną fakturą. Wystawić ją należy nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania pierwszej z transakcji objętych tym dokumentem.

Jako najistotniejszy element dokumentu zbiorczego, na fakturze tego rodzaju podać należy datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Powyższe oznacza wyłącznie, że faktura zbiorcza wystawiana w związku z wieloma czynnościami wskazywać powinna datę każdej z tych czynności.

Ustalenie daty wykonania czynności wpływa na termin rozliczenia podatku VAT. Zgodnie z ogólną zasadą rozliczania podatku, obowiązek podatkowy powstaje w dacie wykonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Stąd data ich podania na fakturze pozwala wskazać prawidłowy termin rozliczania podatku VAT.

Podstawa prawna

Art. 106e ust. 1 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2011, nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.